Tłumaczenia rumuński dla firm

Językiem rumuńskim posługuje się około 24 milionów ludzi na świecie, głównie w Rumunii i sąsiadującej z nią Mołdawii.

Tłumaczenia z języka rumuńskiegoJęzyk ten przeszedł wiele zmian. Pierwotnie był zapisywany cyrylicą, jednak w XIX wieku przeszedł transformację zapisu na alfabet łaciński. Ponadto, poddano go wtedy również reromanizacji – usunięto z niego wiele słów pochodzenia nieromańskiego i zastąpiono je słownictwem pochodzącym głównie z francuskiego i włoskiego. Przed tym zabiegiem lingwistycznym, około 50% słów pochodziło z języków słowiańskich, np. nevastă (żona – od słowa niewiasta), a ich udział następnie spadł do niecałych 15%. Pokazuje to jak bardzo poważna część tego języka została sztucznie zmieniona.

Obecnie, najbliższy rumuńskiemu jest język włoski, z którym ma około 77% wspólnego słownictwa i zbliżoną gramatykę.

Rumuńską ciekawostką kulturową którą zna prawie każdy jest hrabia Drakula, czyli wampir z Transylwanii, która znajduje się właśnie w Rumunii. Pierwowzorem dla tej fantastycznej postaci był hospodar wołoski Wład III Palownik o pseudonimie „Drăculea”, co oznacza po prostu „Diabeł”.

Inną ciekawostką jest to, że banknoty w Rumunii są z plastiku. Narodowym sportem jest gimnastyka, czego przykładem stał się Giuliano Stroe, zwany też najsilniejszym dzieckiem świata. Giuliano potrafi m.in. zrobić 40 pompek w staniu na rękach.

Państwo natomiast nie muszą się gimnastykować, aby zrozumieć język rumuński. Wystarczy zgłosić się do nas i zapytać o wycenę!

Dziedziny tłumaczone przez nas dla firm i osób prywatnych to:
* tłumaczenia prawnicze (np. umowy prawne, akty notarialne, dokumenty tożsamości, orzeczenia sądowe)
* tłumaczenia ekonomiczne (np. bilanse finansowe, rachunki zysków i strat, poświadczenia kredytowe, sprawozdania rynkowe)
* tłumaczenia techniczne (np. instrukcje obsługi urządzeń elektrycznych, opisy budowy maszyn)
* tłumaczenia marketingowe (np. opisy reklamowe produktów, broszury marketingowe)
* tłumaczenia dokumentów (np. strony internetowe, dyplomy edukacyjne, zaświadczenia zdrowotne)
i każdy inny rodzaj dokumentów w zależności od Państwa potrzeb tłumaczeniowych.

Serdecznie zapraszamy Państwa do współpracy z biurem tłumaczeń Nowkom z Warszawy! Proszę pamiętać, że wycena tłumaczenia jest bezpłatna.

Dowiedz się ile będzie kosztować tłumaczenie w Biurze Tłumaczeń Nowkom